TYT - AYT SINAVI İÇİN YAZ TATİLİ ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yaz tatili başladı. Tüm öğrenciler rahat bir nefes almışken, 12. sınıf öğrencileri için stres dolu günler başladı. Lise son öğrencileri TYT ve AYT sınavına hazırlanmaya başladıkları bu günlerde, yaz tatili çalışma programı hazırlamak ile meşguller. Ancak tam olarak nasıl bir çalışma programı hazırlayacakları hakkında bir fikirleri yok. Sizin için birkaç püf noktadan bahsedeceğim ve ipuçları vereceğim.

 

1. KENDİNİZE ÖZEL BİR ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLAYIN

Her öğrencinin kendine has bir çalışma programı olmalı. Programı kendinize göre ayarlayın ve uyabileceğiniz bir program olmasına dikkat edin. Örneğin, bir derse uzun saatlerce çalışamıyorsanız, kısa süreli çok sayıda derse çalışabilirsiniz. Günde birer saatten 6 ayrı ders ile çalışma programınızı oluşturabilirsiniz mesela. Ya da eğer kısa süreli çalışmanın yararını göremiyorsanız, uzun süreli olarak tek derse yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin dörder saatten günde 2 derse çalışabilirsiniz. Sizin için en uygun olan programı yine en iyi siz hazırlayacaksınızdır.

 

2. MOLA ZAMANLARINDA UZUN SÜRELİ AKTİVİTELERDEN UZAK DURUN

Yarım saatlik bir mola verecekseniz, uzun sürecek ve zamanınızı çalacak şeylerden uzak durun. Gidip televizyonda dizi izlemeye, sosyal medyada vakit geçirmeye ya da oyun oynamaya falan kalkmayın sakın, çünkü o yarım saatlik mola kesinlikle uzayacaktır. Onun yerine müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Burada önemli olan sizi içine çeken ve bağımlılık yapan her tür alışkanlıktan uzak kalabilmek.

 

3. DERS ÇALIŞMA PROGRAMINIZDA SEVDİĞİNİZ DERSLERİ KAYIRMAYIN

Ders programı hazırlarken, sevdiğiniz ve iyi olduğunuz derslere ayrıcalık yapmayn. Tüm derslere eşit zaman ayırın. Hatta ve hatta, iyi olduğunuz derslerin çalışma sürelerini kısabilir ve daha çok çalışmaya ihtiyacınız olan derslerin çalışma sürelerini uzatabilirsiniz.

 

4. PAZARTESİ GÜNÜNÜ BEKLEMEYİN

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, sınav programını hazırlamış olsalar bile, programı uygulamak ve ders çalışmaya başlamak için pazartesi gününü bekliyorlar. Sakın! Haftabaşı başlamanız için hiçbir geçerli neden yok. Bu yazıyı okuyun ve hemen çalışmaya başlayın. Unutmayın, kaybedecek bir gününüz bile yok.

 

5. ÇEVRENİZİ BİLİÇLENDİRİN VE BİLİNÇALTINIZI KONTROL EDİN

Okul kapanır kapanmaz ders çalışmaya başladığınızı gören insanlar tarafından belki başlarda biraz yadırganacaksınız. Ama çevrenizdeki insanları üniversite sınavına hazırlandığınız konusunda bilgilendirin ve biliçlendirin. "Sınava daha çok var." sözlerine kulak asmayın, bilinçaltınıza girmelerine sakın izin vermeyin. Unutmayın ki, yaz tatili ders çalışmak için en önemli fırsat. 

 

6. NEFES ALMAYI UNUTMAYIN

Sıkı bir çalışma programı hazırlayıp, disiplinli ve düzenli bir şekilde uygulamaya çalışsanız bile haftada bir gününüzü kendinize ayırın ve birazcık nefes alıp dinlenmeyi unutmayın. Daha yaz tatilindeyken sıkılıp bunalmak istemezsiniz. Unutmayın, Üniversite üniversite sınav hazırlığı 100 metre koşusu değil, uzun bir maraton.