SINAV YAKLAŞIRKEN DENEME SINAVI ÇÖZMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, sona yaklaşırken gittikleri kursların ve okulların yaptığı deneme sınavlarına girmeye başlıyorlar. Hatta şimdilerde okullar 11. sınıflar için bile deneme sınavı programları oluşturuyor ve öğrencilerin sınava erken hazırlık için iyi bir adım atmalarını sağlamaya çalışıyorlar.

Peki bu deneme sınavlarının önemi nedir? Yayınevlerinin çıkardığı derse özel denemeleri çözmek mi daha yararlı yoksa tüm derslerin içinde yer aldığı denemeler mi? Deneme sınavı sonuçları nasıl yorumlanmalı? Bu ve bunun gibi yanıtlanması gereken pek çok soru var bu konuda.

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki, deneme sınavlarının yapılmasının en önemli nedeni sınavda zamanınızı nasıl kullanacağınızı öğretmesidir. Bu yüzden deneme sınavı çözerken süre tutmanız çok önemli. İlk deneme çözmeye başladığınızda göreceksiniz ki, sınav süresi size çok kısa gelecek ve hiçbir dersin testini tam olarak bitirmeyi başaramayacaksınız. Ama düzenli ve istikrarlı olarak deneme çözmeye devam ettiğinizde, sürenizi etkili ve doğru kullanmayı öğrendiğinizi göreceksiniz. Zamanı iyi kullanmanın, hem denemelerde hem de ders çalışırken işinizi kolaylaştıracak bir unsur olduğunu sakın unutmayın.

Deneme sınavlarının yapılmasının bir diğer önemli amaçlarından biri ortalama olarak kaç puan alacağınızı göstermekten çok, hangi konularda eksiğiniz olduğunu tespit edebilmeniz için iyi bir kılavuz olmasıdır. Tüm konulardan karma sorular sorulduğu için, hangi konuda ne eksiğiniz var görmeniz daha kolaydır deneme sınavlarında. O yüzden deneme sınavı sonuçlarınıza bakarken yapmanız gereken en önemli şey, doğru yaptıklarınıza yoğunlaşmak yerine yanlışlarınızı tespit etmeli ve o konulara daha çok çalışmalısınız.

Aynı zamanda deneme sınavı çözerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, deneme yanında verilen optik formlara işaretleme yapmanızdır. Çünkü kendinizi denerken optik form doldurmak ne kadar gereksiz görülürse görülsün, optik form işaretleme de aynı zamanda sizin sınav sürenizi yiyen bir iştir.

Bunlardan yola çıkarak şunu da söyleyebiliriz ki, sınava hazırlanırken yayınevlerinin çıkardığı derse özel denemeleri çözmek sadece konu eksiğinizi farketmenizi sağlarken, deneme sınavlarını çözmek gerçek sınavların bir provası olduğu için size her konuda daha yararlı olacaktır.